هنری باور نکردنی؛ حکاکی روی برگ درختان!

حکاکی برگ مراحلی دارد شامل بریدن و جدا کردن بافت درونی برگ برای خلق یک اثر هنری بدون از بین بردن رگ برگ‌ها.
هنرمندان چینی هم با تراشیدن قسمتی از این برگها تصاویر زیبایی روی سطح برگ ایجاد کرده اند.
 
حکاکی روی برگ
 
حکاکی برگ
البته باید بدانید که ایجاد چنین تصاویری بر روی برگ مراحل راحتی ندارد و دقت و تیزبینی هنرمندی بامهارت را می‌طلبد. با ابزاری مثل چاقو خالی کردن قسمتهای اضافی برگ کار بسیار سختی است، چرا که باید مراحل کار به آهستگی پیش رود تا سطح شفاف برگ نمایان شود. و برای این کار باید حتما رگ برگ‌ها حفظ شود تا استقامت لازم را داشته باشد.
 
 
حکاکی برگ
 
حکاکی برگ
هنرمندان معمولا برای این کار برگ درخت چنار که در کشورهای هند و پاکستان و چین به وفور وجود دارد انجام می‌دهند، چرا که این برگ‌ها از استقامت بهتری نسبت به سایر برگ‌ها برخوردارند و البته در فرهنگ چینی‌ها این درخت نماد خوش شانسی است.
 
حکاکی برگ
 
حکاکی برگ

هنرمندان چینی در مورد نحوه کارشان می‌گویند: انجام حکاکی بر روی یک برگ چندین ماه زمان و دقت بسیار زیاد لازم دارد. وقتی کار هنری تمام می‌شود تازه برگ‌ها را طی مراحلی در برابر عوامل محیطی محافظت کرده و قاب می‌گیرند تا بتوانند برای چندین دهه از آنها نگهداری کنند.
 
حکاکی برگ
 
حکاکی برگ
 
حکاکی برگ
 
حکاکی برگ
 
حکاکی برگ
 
 
چنین آثاری نه فقط به خاطر زیباییشان، بلکه به خاطر روند ویژه کار و خلاقیتشان مورد توجه اند.
هر پاییز درختان بی شماری برگ‌های خود را بی دریغ به ما ارزانی می‌دارند، حال این ما انسان‌ها هستیم که هم می‌توانیم بی تفاوت از کنارشان بگذریم، و هم می‌توانیم با ذهنی خلاق و دستانی مصمم آنها را تبدیل به اثری هنری کنیم.
 
/ 2 نظر / 13 بازدید
Rain boy

لیله ی قدر من علیِ عالیِ روحانیم عبد خدایِ حی و سبحانیم آینه ی لطفِ خدایی منم در همه اوصاف خدا فانیم غیر خدا نیست مرا بر زبان در ره این مسئله قربانیم همره حق هستم و حق با من است در ره حق خنجر برّانیم وقت دفاع از شرف و دین حق شیر خداوند به تنهاییم ذکرِ سَلونیِ من است جاودان چون که به حق عالمِ ربّانیم لیله ی قدرم بخدا شیعیان معنی هر آیه ی قرآنیم دوزخ و فردوس و همه کائنات جمله ز الطاف خدا بانیم حاجت خود را فقط از ما بخواه واسطه ی رحمت رحمانیم پیش خدا کرد مرا رو سفید زخمِ عدو بر سر و پیشانیم شیعه تویی آبرویم در جهان سعی نما تا که نرنجانیم یا علی «انوار» گدای شماست یک نظر از لطف کن ارزانیم دیوان انوار، سیّد بهاءالدین انوار جزایری

sahar

چه خوشگلو ظریفن[قلب][قلب][قلب]